1 at 309 --> Maltās gaļas ēdieni.
 

Maltās gaļas ēdieni.1

Maltās gaļas ēdieniem var lietot dažādu dzīvnieku gaļu, kā cūkas, tēļa, liellopa, jēra, putnu, medījumu u. t. t. Gaļas porciju maltiem ēdieniem rēķina 100—150 gr. personai. Malšanai var izmantot cietāku, sīkstāku gaļu. Parasti ņem gaļu bez kaula, no ciskas vai pleca gabaliem. Pirms malšanas gaļu rūpīgi noslauka mitrā, tad sausā drēbē, atdala plēves un dzīslas, tad sagriež sīkākos gabalos un samaļ gaļas mašīnā. Gaļu maļ divas vai vairākas reizes, lai tā būtu smalkāka un vijīgāka.

Lai maltās gaļas ēdieni būtu mīkstāki un sulīgāki, samaltai gaļai pievieno pienā vai ūdenī nomērcētu baltmaizi, kartupeļu miltus un liesām gaļām, piem., vērša gaļai — speķi, tad gaļa izsūc vairāk šķidruma. Gaļas masas papildināšanai, maltām gaļām, klāt var likt vārītu gaļu, kartupeļus, miltus, sasautētas auzu pārslas un manna. Piedevas samaļ kopā ar gaļu; tās nevar būt vairāk par ⅓ no gaļas vairuma, citādi samazinās gaļas garša. Ja attiecīgas piedevas pievieno vairāk, vai tās izvēlas ar īpatnēju garšu, piem., gurķus, siļķes, tad tās izgatavotam ēdienam dod savu specifisku piegaršu, kas dažreiz arī vajadzīgs. Lai gaļas masa labāk turētos kopā, sevišķi ja klāt liek dažādas piedevas, tad pievieno olas. Masas atšķaidīšanai ņem pienu, sk. krējumu, aukstu buljonā vai ūdeni. Šķidrumu pievieno masu maisot; ja to lej pamazām, daudz kuļot, tad vārīti vai cepti ēdieni ir sīkstāki, poraināki, turpretī ātri atšķaidītas, maz maisītas gaļas ēdieni ir irdenāki, sulīgāki. Maltās gaļas ēdienus sagatavo ceptā, sautētā un varītā veidā.

Gatavus maltās gaļas ēdienus pasniedz ar dažādā veidā sagatavotu kartupeļu, sakņu un salātu piedevām. Mērces izvēlas ceptiem ēdieniem — brūnās, vārītiem — baltās.

Maltā gaļa vieglāk sagremojama nekā gabalā cepta vai vārīta, tādēļ ieteicama bērnu un slimnieku uzturam.

Gaļas kotletes.

Liellopu gaļa — 300 gr.Kartupeļu milti — 1 tējkaŗ.
Cūkas gaļa — 300 gr.Šķidrums — pēc vajadz.
Baltmaize — 40—50 gr.Sāls, sīpoli — pēc garš.
(Piens vai ūdens baltmaizes mērcēšanai.)Rīvmaize — 75—100 gr.
Ola — 1 gab.Tauki cepšanai — 40—50 gr.

Notīrītu, sadalītu galu samal divas reizes gaļas mašīnā. Reizē ar gāļu var samalt arī nomērcētu baltmaizi un sīpolus. Sīpolus var pievienot arī smalki sakapātus, sviestā apceptas. Samalto masu atšķaida ar šķidrumu, pievieno olas, kartupeļu miltus, sāli, visu labi samaisa un izveido kotletes. Kotletes veido uz dēļa vai galda, ko apkaisa ar rīvmaizi, lai gaļa nepielīp. Kotletes veido apaļas vai garenas — bultveidīgas. Vispirms uz dēļa gaļas masu sadala apm. pa 100 gr. katrā daļā, tad apaļām kotletēm, ar delnu saveļ apaļas gaļas bumbiņas un ar nazi nospiež mazliet plakanas. Garenām — gaļas piku, ar nazi palīdzot, apviļā rīvmaizē, nospiež plakanu un, pieturot ar otru nazi, izveido bultveidīgu formu, apm. 1 cm biezumā. Ļoti plānas kotletes nevar veidot, jo tad cepot iztek daudz sulas, tās paliek sausas un cietas. Izveidotām kotletēm abās pusēs ar naža muguru iespiež krustiski nedziļas rieviņas un cep. Cep sakarsētos taukos vai sviestā, no abām pusēm gaiši brūnas. Labām, gatavām kotletēm jābūt mīkstām, sulīgām un irdenām.

Izceptas kotletes sakārto uz nelielas, lēzenas cepešbļodas, liekot divās rindās, ieslīpi vienu gar otru. Bļodu var izgreznot nedaudz ar zaļumiem — seleriju vai pētersīļu lapiņām.

Kotletes pasniedz karstas, klāt dod sk. krējuma vai tomātu mērci, vārītus kartupeļus, dažādas sautētas saknes un arī svaigus vai skābētus salātus.

Liellopu gaļas kotletes.

Liellopu gaļa — 500 gr.Kartupeļu milti — 1 tējkaŗ.
Svaigs speķis — 100 gr.Sāls, sīpoli — pec garš.
Baltmaize — 40—50 gr.Šķidrums, rīvmaize, tauki cepšanai — pēc vajadz.
Ola — 1 gab.

Gatavo tāpat kā iepriekšējā gadījumā.

Teļa gaļas kotletes.

Teļa gaļa — 500 gr.Sāls, sīpoli — pēc garš.
Svaigs speķis — 100 gr.Šķidrums, rīvmaize, tauki cepšanai — pēc vajadz.
Baltmaize — 40—50 gr.Ola — 1 gab.

Gatavo tāpat kā iepriekšējā gadījumā.


1"Latviskā un modernā virtuve," lpp. 90-91
"Latviskā un Modernā Virtuve" remains under Latvian copyright and is presented for personal and educational use only. Our reproduction with commentary and selected translations qualifies as part of a protected collection and a protected derivative work under Latvian Copyright Law § 5. ¶ 1. © 2024.
latvians.com qualifies as a protected collection under Latvian Copyright Law Ch. II § 5 ¶ 1.2.
© 2024, S.A. & P.J. Vecrumba | Contact [at] latvians.com Terms of Use Privacy Policy Facebook ToS Peters on Twitter Silvija on Twitter Peters on Mastodon Hosted by Dynamic Resources